26 травня 2011 року

Стіни університету зблизили одеських студентів-журналістів та європейських високопосадовців

У стінах ОНУ імені І. І. Мечникова відбулася безпрецедентна для Одеси зустріч студентів-журналістів з представниками Європейського союзу та посольства Франції в Україні. На прес-конференції, що відбулася 26 травня у конференцзалі, кожен бажаючий міг поставити питання людям, які фактично забезпечують контакт України із Європою.

Пан Золтан Салаі, керівник відділу політики, преси та інформації представництва ЄС в Україні, розповів майбутнім журналістам про загальну структуру Євросоюзу, зазначивши, що багатьом журналістам навіть країн-членів союзу важко зрозуміти, як він працює. «В Європейському союзі багато гравців, а отже і багато інституцій. Це унікальна “тварина”, іншої такої в світі немає»,– констатував пан Салаі. І додав: «Це більше, аніж класичне об’єднання країн, це не федерація і - тим більше - не Радянський Союз».

Як пояснив пан Салаі, усього в ЄС діють чотири основні інституції: Єврокомісія, Рада міністрів ЄС, Європарламент та Європейська рада голів держав, причому кожна з них має чітко визначену компетенцію. «Таким чином, кожна країна-член союзу, навіть найменші країни, як Люксембург чи Мальта, можуть реалізовувати свої інтереси»,– зазначив пан Салаі.

Щодо перспектив розвитку співробітництва у сфері вищої освіти та обміну студентами пан Золтан Салаі заявив, що вже понад 7 років існує міжнародна програма співпраці у цій сфері – Erasmus Mundus. «Спочатку ця програма діяла лише для країн, що мали членство у Євросоюзі. В останні ж роки до цієї мережі ми приєднали і вищі навчальні заклади України. Я можу сказати, що сьогодні українські студенти беруть активну участь у культурному зближенні України та Євросоюзу»,– сказав пан Салаі.

Пан Емануель Берар, перший секретар та радник з питань преси посольства Франції в Україні, поділився зі студентами думками щодо процесів, які характеризують відносини між ЗМІ та суспільством. Цікаво, що у Франції існує лише один закон, який регламентує діяльність преси. Закон про свободу преси діє з ХІХ ст. і до сьогоднішнього часу. Він визначає рамки функціонування французьких ЗМІ. «Французькі журналісти не мають якогось органу, який би організовував та регламентував їхню діяльність. У французькій пресі можна друкувати будь-що, але, згідно із законом, за неправдиву інформацію журналіст несе відповідальність. Разом із журналістом винним вважається у таких випадках і головний редактор, сама ж газета має опублікувати спростування»,– пояснив пан Берар. Основні проблеми, з якими стикається французька преса, відповідають загальним тенденціям розвитку сучасних ЗМІ: це заангажованість, стирання межі між розважальною «жовтою» та інформаційною пресою, посилення впливу PR-технологій та інтернет-безкарність. За словами пана Берара, «поява різних блогерів, з одного боку, дуже важлива, адже це є виявом свободи слова та думки, що закріплена в чималій кількості міжнародних нормативних документів, але, з іншого боку, така інформація є суб’єктивною, а її автор не завжди думає про наслідки своїх виступів».

Хоча за рівнем свободи слова Франція стоїть вище за Україну, але й у такій демократичній країні трапляються випадки так званої «джинси». Пан Берар сказав про ситуацію із замовними матеріалами у Франції: «Подібні замовні матеріали підривають довіру до поважних ЗМІ та призводять до їх деградації. Пресу використовують як інструмент впливу, як силу. На жаль, і у Франції таке є».

Останньою виступала Олена Іванова, доцент кафедри журналістики ОНУ імені І. І. Мечникова, доктор наук із соціальних комунікацій. Темою її доповіді були перспективи розвитку журналістики як інституту соціальних комунікацій. Основними проблемами доповіді були трансформація журналістики як науки, самоцензура та цензура, якість преси.

На зустрічі також був присутній і член правління Національної спілки журналістів України Юрій Роботін, який вручив подарунки представникам французького посольства та Європейського союзу в Україні.

Після завершення зустрічі кожен бажаючий міг поспілкуватись із високопосадовцями, а також взяти собі на згадку буклети та брошури про діяльність ЄС в Україні.

Марія Тимощук,

студентка 1-го курсу спеціальності «журналістика»

hro7

hro8