24 травня 2011 року

Щороку в день святих рівноапостольних Кирила та Методія ми відзначаємо День слов’янської писемності і культури. Писемність – це одне з найважливіших досягнень людської культури і – водночас – необхідних умов її існування й розвитку. Ось чому подвиг Кирила та Методія, які дали писемність цілому ряду слов’янських народів, прирівнюється до подвигу апостолів. Особливо вони шануються в Болгарії.

П’ять років тому болгарський уряд прийняв рішення подарувати місту Одеса бронзовий пам’ятник творцям слов’янської писемності, а наша міськрада резонно розсудила встановити його біля стін університетського корпусу на Французькому бульварі, адже саме там розташовано філологічний факультет, який за суттю своєю є факультетом слов’янської філології. На той час на нашому факультеті вже 10 років існувала спеціальність «болгарська мова та література».

З тієї пори щороку 24 травня у пам’ятника Кирилу і Методію збираються керівники області й міста, університету, співробітники Генерального консульства Республіки Болгарія в Одесі, представники болгарської громади міста, вчителі та учні Болградської гімназії, а також, зрозуміло, викладачі та студенти нашого факультету, передусім – болгаристи.

Так було і цього разу. З вітальними промовами виступили ректор Одеської духовної академії о. Серафим, народний депутат Сергій Гриневецький, Генеральний консул Республіки Болгарія в Одесі пан Георгій Проданов, голова товариства болгар України Антон Кіссе. Від університету і факультету промову болгарською мовою виголосила завідувач кафедри болгарської філології, професор Валентина Колесник. Після покладання квітів до пам’ятника відбувся невеличкий концерт.

Зазвичай в цей день Генеральне консульство Республіки Болгарія в Одесі влаштовувало у себе прийом. Цього року ми вирішили порушити традицію і запросили гостей свята на кафедру болгарської філології, де на них вже чекало приготовлене майстринями кафедри прекрасне болгарське блюдо – баниця, та й не лише вона. У кабінеті болгаристики, облаштованому для нашого факультету болгарською фірмою «Приста Ойл», звучали тости за дружбу, заздравиці, теплі побажання. День слов’янської писемності, як це зазвичай і відбувається, перетворився на день слов’янської єдності.

hro5

hro6