15 листопада 2012 року

ФІЛОЛОГІЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТУ – 75 РОКІВ

Філологічний факультет – один з трьох найстаріших факультетів Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, але в Новоросійському імператорському університеті за дореволюційною традицією він існував як історико-філологічний. Тут працювали такі відомі вчені, як В.І.Григорович (перший декан факультету), Д.Н.Овсянико-Куликовський, П.М.Біциллі, В.М.Істрін, О.І.Томсон, О.О.Кочубинський, багато інших.

1920 року університет було закрито. Заново його було відкрито 1933 року, а 1937 року тут було створено власне філологічний факультет.

До середини 90-х років факультет готував фахівців за спеціальностями «українська мова та література» і «російська мова та література». У другій половині 90-х було відкрито нові спеціальності: «болгарська мова та література», «прикладна лінгвістика», «видавнича справа та редагування», «журналістика».

Нині філологічний факультет – один з найпотужніших в університеті. Він складається з 9 кафедр, на яких працюють більше 100 викладачів, з них 13 докторів і 70 кандидатів наук. Наразі на факультеті вчаться більше 1000 студентів, у тому числі 40 іноземців з різних країн світу.

Факультет розвиває кращі традиції Одеської філологічної школи, відомої далеко за межами України. Тут друкуються 10 наукових часописів і збірників, 9 з яких мають статус фахових. Ми регулярно проводимо потужні наукові конференції, більшість яких має статус міжнародних: «Русистика и современность», «Пушкин и мировой литературный процесс», «Серебряный век: диалог культур», «Актуальні проблеми прикладної лінгвістики», Фащенківські читання, Карпенківські читання, «Актуальні проблеми жуналістикознавства» тощо. У двох спеціалізованих вчених радах проводяться захисти докторських дисертацій з української мови і кандидатських – з української та російської літератур.

Щороку видається збірник наукових статей студентів факультету «Філологічні студії». Щороку в середньому 5 наших студентів стають переможцями всеукраїнських студентських олімпіад і конкурсів.

Поезія і художня проза наших студентів друкується в збірниках «Бульвар Французький» і «Неизбежность творчества».

Факультет підтримує активні партнерські зв’язки з низкою університетів Болгарії, Польщі, Угорщини, Росії, Латвії, Білорусі, Німеччини.

__1

15 листопада в актовій залі зібралися не лише викладачі і нинішні студенти факультету, але й численні випускники і гості – відомі вчені та поети, журналісти і діячі театру, музейщики і вчителі шкіл. Урочисте засідання Вченої ради факультету вів декан, професор Євген Черноіваненко, якому допомагали аспірант Сергій Остапенко і студентка Катерина Кравчук. З ювілеєм факультет привітали Генеральний консул Республіки Болгарія в Одесі пан Стоян Горчивкін, Генеральний консул Республіки Польща в Одесі пані Йоанна Стжельчик, консул Російської Федерації в Одесі пан Юрій Діденко, голова Одеського відділення Спілкі журналістів України Юрій Работін. Від випускників філфаку виступили директор Інституту української мови НАН України, професор Павло Гриценко, лауреат Державної премії імені Т.Г. Шевченка, поет Тарас Федюк, директор Літературного музею Тетяна Ліптуга, завліт і постановник Одеського російського театру Юрій Ющенко, заслужена вчителька України Надія Ткаченко. Від імені факультету виступила його багаторічний декан, завкафедри теорії літератури і компаративістики, професор Нонна Шляхова.

Чимало членів колективу отримали цього дня нагороди обласної державної адміністрації, міської ради, ректора університету.

Нинішні студенти порадували гостей майстерно виконаними піснями і танцями.

Але, мабуть, головним подарунком всім стало прекрасне видання книги «Історія філологічного факультету», підготовлене спеціально до ювілею.