О факультете

Новини

17 січня 2025 року

Вітаємо магістрів філологічного факультету з отриманням дипломів!
Бажаємо щастя, нових досягнень та успіхів у подальшому житті!

170125 vruchennia

 


19 листопада 2024 року кафедра української літератури та компаративістики провела захід із вшанування памʼяті колишнього декана філологічного факультету і завідувача кафедри української літератури І. М. Дузя.

У заході взяли участь завідувачка музею Степана Олійника Панкова В. Ф. і вчителі української мови та літератури Кароліно-Бугазького спортивного ліцею Н.Лукʼянчук і Н. Гусліста.

19


30

30 жовтня на філологічному факультеті відбувся захід, присвячений Дню української писемности та мови.
Було нагороджено студентів за найкраще написаний радіодиктант національної єдности!

Вітаємо студенток спеціалізації 035.01 Українська мова та література:
•студентку 1-го курсу Іванову Катерину
•студентку 2-го курсу Птіцину Анастасію
•студентку 3-го курсу Спєцову Вікторію
•студентку 4-го курсу Гамуляк Ксенію.
Студенти зі свого боку привітали викладачів, колег та колежанок власними авторськими поезіями. Дякуємо також голові Студради Карині Серт, яка підготувала до заходу цікаву презентацію.
Це було справжнє філологічне свято, у якому відлунювалось бережливе ставлення до мови як до маркера самоідентифікації.


25 жовтня студенти 2-го курсу спеціалізації 035.01 Украінська мова та література разом з доц. Мізінкіною Оленою Олексіївною у рамках навч.дисципліни «Основи наукових досліджень»  відвідали Наукову бібліотеку ОНУ імені І. І. Мечникова.
Співробітники бібліотеки ознайомили здобувачів освіти із особливостями репозитарію; зав.сектором відділу рідкісних книг та рукописів. Ганна Володимирівна провела віртуальну екскурсію та прочитала лекцію про стародруки у фондах нашої бібліотеки. Студенти мали можливість побачити та погортати найдавніші видання! Директор бібліотеки Олена Володимирівна розповіла про фонди та можливості наукового центру.

25

 


2 жовтня в приміщенні освітньо-культурного інформаційного центру наукової бібліотеки ОНУ імені І.І. Мечникова з нагоди 95-річчя від дня народження відбулася презентація, присвячена основним сторінкам життя та наукової діяльності члена-кореспондента Академії наук України, доктора філологічних наук, професора, багаторічного завідувача кафедри української мови філологічного факультету Карпенка Юрія Олександровича.
Захід організовано за активної участі завідувачки кафедри української мови та мовної підготовки іноземців доктора філологічних наук наук, професора Ковалевської Тетяни Юріївни  й співробітників науковоі бібліотеки.
Студенти філологічного факультету долучилися до заходу й дізналися багато нового й цікавого про факультет та Юрія Олександровича.

 2


На філологічному факультеті 26-27 вересня відбулися Восьмі міжнародні наукові читання пам'яті члена-кореспондента НАН України, доктора філологічних наук, професора, всесвітньо відомого вченого Юрія Олександровича Карпенка, організовані кафедрою української мови та мовної підготовки іноземців.

На пленарному й секційних засіданнях доповіді виголосили українські та іноземні мовознавці і літературознавці. Секціями керували доктори філологічних наук, професори Ковалевська Т.Ю., Дружинець М.Л., Романченко А.П., Рева-Лєвшакова Л.В., Шевченко Т.М.

Науковці поділилися ідеями, результатами, досвідом, а також окреслили перспективи для подальших досліджень у різних галузях філології.

 Karpenkivski chitannya 2024


21 вересня наші першокурсники долучилися до загальноуніверситетського фестивалю, організованого профспілкою та студрадою «Mechnykov start fest».

Прекрасна локація, теплий сонячний день, позитивно налаштовані люди — усе це сприяло виявленню прихованих талантів майбутніх філологів, новим знайомствам, чудово проведеному вихідному на свіжому повітрі.

Команда філологічного факультету посіла 3 місце в етапі «Мозковий штурм» серед усіх команд. Вітаємо!

Дорогі наші першокурсники, Ви найкращі!!!

Zmagannya 1kurs 210924


Вітаємо першокурсників філологічного факультету ОНУ імені І. І. Мечникова!!!

Бажаємо високих досягнень у навчанні, активного й цікавого студентського життя, незабутніх емоцій і вражень!!!

Pershokursniki 020924


Студенти ІІІ курсу спеціальності 035.03 «Словʼянські мови та літератури» в рамках культурологічної практики відвідали:

Одеський обласний академічний драматичний театр та переглянули мюзикл на 2 дії «Пекельна спокуса» (на основі драми Лесі Українки «Камі́нний госпо́дар»)

Одеський театр юного глядача ім. Ю.Олеші, де переглянули виставу «Будьте ви щасливі!».
Комедія дуже колоритна, бо про Одесу поч.ХХ ст., про Дерибасівську, про Привоз, про НЕП, про ідиш, про стосунки в сімʼї та про історію кохання! Пригоди відбуваються з головним героєм-ФІЛОЛОГОМ.
Рекомендуємо

Керівник практики — Олена Олексіївна Мізінкіна

Praktika 210724


Студенти 3-го курсу спеціальності "Українська мова та література" у рамках культурологічної практики відвідали екскурсію Одеським літературним музеєм та Садом скульптур.

Керівники практики — Нечиталюк Ірина Володимирівна та Казанова Ольга Валеріївна.

 Praktika 190724


Сьогодні, 17-го липня, на філологічному факультеті відбулося урочисте вручення дипломів бакалаврів!

Щиро вітаємо здобувачів, бажаємо нових успіхів і досягнень! Завжди будемо раді бачити вас у стінах нашого факультету!

 vipusk bakalavri 2024


Студенти 1-го курсу спеціальності «Українська мова та література» у рамках краєзнавчої практики в Одесі відвідали дві чудові екскурсії.

• Історія Дворянської вулиці.
• Маєтки Французького бульвару.

Вдячні екскурсоводові А. Ю. Смирнову за пізнавальний і цікавий досвід.

Керівник практики — проф. Джиджора Є. В.

 Praktika 170724


Студенти 1-го та 2-го курсів спеціальності «Українська мова та література» відвідали с.Виженка та с. Підзахаричі у рамках культурологічної та діалектологічної практики!

️Ми відвідали «Музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини» та «Музей мистецьких робіт Ксенії Колотило» у с. Підзахаричі,  у яких нам провела екскурсію Томюк Фрозіна Семенівна, директорка Підзахаричівської гімназії, вчителька історії та правознавства.

Потім завітали до «Вишиваного царство Варвари Татарин», де познайомились із самою Татарин Варварою Тимофіївною!

️У с. Виженка відвідали краєзнавчий музей і познайомились із Яремчук Євдокією Аркадіївною, завідувачкою бібліотеки та музею.

️А ще багато нового нам розповів Курик Дмитро Миколайович, майстер різьблення на дереві і Заслужений майстер народної творчості України!

Також здійснили похід у гори і відвідали печеру Довбуша, дізналися багато про рух опришків, життя Олекси Довбуша і звичаї гуцулів. У цьому нам допоміг Малиш Василь Ілліч, провідник і викладач-методист вищої категорії!

На шляху додому ми долучилися до екскурсії Чернівецьким національним університетом, а також не оминули й Національний краєзнавчий музей!

Praktika 160724


7 червня студенти 2-го курсу спеціальності «Українська мова та література», які опановують дисципліну «Сучасна українська література» і відвідують гурток з однойменною назвою, разом із проф. Шевченко Т. М. зустрілися з письменником Андрієм Кокотюхою.

Захід відбувся в межах XXIV Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині».

Під час зустрічі здобувачі могли поставити авторові питання, ознайомитися з його спадщиною, котра на сьогодні нараховує понад 100 книг.

 Kokotiuha 070624


23 травня відбулися Шевченківські читання-2024

Дякуємо за подію та настрій студентам першого курсу

Організатор - Чикур Лілія Дмитрівна

Shevchenko chitannya 2024

Результат Навчальної мовленнєво-маркетингової практики в благодійній організації  БФ "Тримай" - вручення подяк.

Цьогоріч студенти й студентки 2 курсу кафедри прикладної лінгвістики ОНУ, очолювані  доц. Аллою Кіщенко, отримали відзнаки за плідну роботу, спрямовану на нашу перемогу.

Учасники практики побували на благодійному івенті, де  працювали реєстраторами під час видачі продуктових наборів для ВПО, приміряли на себе роль волонтерів на проєктах «День підтримки ЗСУ» та виставки «Незламність», на якій зібрано артефакти війни. Молодь написала значну кількість постів-звітів про отримання оборонцями найнеобхідніших речей.

Беспосередньо у фонді координувала роботу студентів доц. Олександра Семененко , яка стоїть біля витоків фонду і є керівницею відділу СММ та редакторкою текстів.

Висновковуючи, хочеться зазначити, що в нас свідома й діяльна молодь, яка прагне робити добрі справи! Пишаємося!

Praktika PL 2024


11 травня 2024 року

Мечников день у Ботанічному саду.

Локація філологічного факультету.

Дякуємо студентам, колегам та гостям за спілкування та пречудовий настрій!

Mechnikov day
 

11 травня 2024 року відбувся день відкритих дверей у Ботанічному саду з нагоди дня народження ОНУ ім. І.І. Мечникова на якому були нагороджені переможці конкурсу «Кращий викладач ОНУ імені І.І. Мечникова в умовах воєнного стану», а також за допомогу, організацію та проведення заходу були відзначені студенти університету.
Deny vidkritih dverey

Studkonf 2024

23-25 квітня 2024 р. на філологічному факультеті відбулась 80-а звітна студентська наукова конференція Одеського національного університету імені  І. І. Мечникова (присвячується 159-й річниці університету)

Дякуємо всім за цікаві доповіді та наукову дискусію!


20 березня об 11.20 в рамках Національного тижня читання поезіі (“Ріки незмінно течуть додому”) відбулася онлайн-зустріч з випускницею філологічного факультету, поеткою, засновницею та головною редакторкою Південноукраїнського літературно-мистецького щоквартального часопису "Камертон", головою Одеського обласного відділення ТОПІЖ імені Івана Франка, викладачем  Одеського фахового коледжу комп'ютерних технологій - ОФККТ ОДЕКУ Мариною Забуранною.
 
 Zaburanna
 
 

6 березня 2024 р. відбулася звітна конференція з педагогічної практики студентів 4 курсу.

Під час онлайн-зустрічі від кожної з груп виступили студенти. Демонструючи презентації-звіти,  вони поділились своїми враженнями, здобутим досвідом, сподіваннями на майбутнє. Також висловилися керівники практикою, які узагальнили спостереження, озвучили слабкі моменти та здобутки вчителів-початківців.

В обговоренні було відзначено, що, незважаючи на всі випробування, змішаний формат навчання, постійні тривоги, студенти відповідально поставилися до практики, відчули себе у ролі вчителя.

Ми переконалися в тому, що «педагогічний фронт» поповнився новим поколінням! (доц. Мізінкіна О.О.)

Pedpraktika 24

 


6 березня завдяки співпраці викладачів філологічного факультету та вчителів-випускників нашого факультету було проведено День відкритих дверей філологічного факультету ОНУ імені І. І. Мечникова в онлайн форматі

На зустрічі були присутні вчителі та учні 11 класу Одеського ліцею №111 та Чорноморського ліцею #2, долучились учні з 9 класу.

Zustrich shkolyari 060324

Дякуємо усім, хто взяв участь у цьому заході! 


21 та 23 лютого відбувся святковий захід «СИЛА СЛОВА: УЧОРА, СЬОГОДНІ Й ЗАВТРА» до Міжнародного дня рідної мови.

Доповідачами були науковці філологічного факультету і факультету історії та філософії. Разом з ними поринули в історію мови, її становлення, розвиток, сучасний стан, застосування. Не оминули своєю увагою і літературні терени, говорили про славнозвісних письменників.

До зустрічі долучилася журналістка американського видання Deseret News Марія Манжос. Українка за походженням порушила наріжне питання мовної ідентичності. Надзвичайно зворушливим є бажання етнічних українців плекати мову титульної нації. Кожен із нас має розуміти, що перехід на державну - це важливий важіль у Перемозі над віроломним ворогом.

Sila slova 230224 

«Любіть країну, мову, зберігайте наші автентичні традиції та звичаї. Не забувайте якого ми роду і що немає нам переводу!Низький уклін нашим оборонцям і дяка їм за те, що завдяки їхній незламності, ми змогли провести цю важливу зустріч» (модератор – Алла Миколаївна Кіщенко)


31 січня 2024 року

Вітаємо магістрів філологічного факультету з отриманням дипломів!

Vruchennya zima 2024

Бажаємо успіхів, щастя та чекаємо на нові зустрічі!!!


Хлопці з передової вдячні студентам філологічного факультету, які долучилися до акції «Подаруй тепло захисникові» і передали хлопцям теплі шкарпетки, каву, солодощі та записки зі словами підтримки!

Dopomoga ZSU
Віримо в нашу Перемогу і продовжуємо підтримувати наших незламних!


Студенти філологічного факультету – серед переможців

Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

Peremozhtsi konkurs Yatsika

ВІТАЄМО!!!


27 грудня 2023 року

Вітаємо мсагістрантів-філологів з успішним захистом кваліфікаційних робіт!!!

 EK zima 23

 


22 листопада 2023 року на філологічному факультеті відбулись

Літературні читання

Litchitannya 23

Ми обожнюємо вас і безмежно вдячні за цю неймовірну подію.
Окрема подяка - чарівним організаторкам зі Студради філологічного факультету!️
Дякуємо учасникам та всім присутнім за вашу творчість та спілкування!
Натхнення вам і, сподіваємося, до зустрічі!


27 жовтня 2023 року філологічний факультет долучився до написання

Радіодиктанту національної єдності🇺🇦

Radiodiktant 23

Дякуємо всім!


Представники філологічного факультету

відвідали Поетичниі читання Meridian Odesa 2023

Poetichni chitannya 23

Дякуємо всім за матеріал та спогади!


3 жовтня 2023 року на зустріч зі студентами

Ганна Володимирівна Сеник запросила Валерія ПУЗІКА

Зустріч пройшла в теплій атмосфері. Валерій розповів про свою творчість, відповів на питання аудиторії.

Також воїн-письменник подарував свої книги нашій бібліотеці

Puzik 23

Дякуємо за організацію зустрічі та матеріал ст.викл. Сеник Г.В. та доц. Нечиталюк І. В.


Команда першокурсників філологічного факультету посіла 4-те місце в етапі «Тімбілдинг»

MECHNIKOV START FEST 2023 серед команд університету

 Svyato 1 kursnika 23

Вітаємо!!!


Вітаємо з Днем знань!!!

Deny znany 23

Бажаємо успішного та цікавого навчального року!


Новини Міністерства освіти і науки України
(11 серпня 2023 року)
 
 
14 липня 2023 року відбулося вручення дипломів
студентам-бакалаврам філологічного факультету
 Vipusk bakalavriv 2023
Вітаємо!!!
 
Щастя, успіхів та здійснення мрій!
Чудового настрою та прихильності долі!
 Філологічний факультет завжди чекає на нові зустрічі з вами!

 
22-23 вересня відбувся І-й Міжнародний конгрес
«Прикладна лінгвістика на Півдні України: здобутки і перспективи»
Пленарне засідання розпочав Ректор Одеського національного університету імені І. І. Мечникова д.ю.н., проф. Труба В. І. Перший день відбувся наживо, крім учасників з ОНУ імені І. І. Мечникова участь взяли гості з КНУ імені Т. Г. Шевченка, із Тернопільського національного університету імені В. Гнатюка, із Кам'янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка. 
 
Після пленарного засідання для гостей міста й інших охочих було організовано екскурсію містом. Другий день роботи пройшов онлайн, відбулося три секційних засідання. 
 
Секція 1 була присвячена проблемам лінгвокогнітології та лінгвоконцептології, мовних і концептуальних картин світу, а також соціолінгвістичним та лінгвокультурологічним дослідженням. На секції 2 було виголошено доповіді з комунікативної лінгвістики і проблем дискурсології, з лінгводидактики і прикладних аспектів перекладознавства. Третя секція об'єднала доповіді з політичної лінгвістики, було розкрито питання мовних особливостей текстів ЗМІ, а також актуальні тенденції комп'ютерної лінгвістики. На завершення відбулося пленарне засідання за участю видатних лінгвістів з інших ЗВО України і світу (д.філол.н., проф., академік НАН України А. П. Загнітко, ДонНУ імені В. Стуса, к.філол.н., ад'юнкт Роберт Єжи Шимуля, Університет у Білостоці, Валерій Бєлянін (незалежний дослідник), Торонто (Канада). 
 
Всі учасники відзначили, що Конгрес пройшов у дружній атмосфері наукової дискусії і був організований на високому рівні. 
 Kongres PL0921
Дякуємо всім, хто долучився до організації і наукових обговорень Конгресу, чекаємо на нові зустрічі!

 

Деканат

Striy_1

ДЕКАН
Cтрій Людмила Іванівна
кандидат філологічних наук

Закінчила філологічний факультет Одеського державного університету імені І.І. Мечникова за спеціальністю «українська мова та література» в 1992 році.

Після закінчення навчання працювала викладачем кафедри українознавства, з 2000-го року працює на кафедрі прикладної лінгвістики.

Захистила кандидатську дисертацією на тему "Лінгвальні особливості ритуальних текстів у політичній комунікації" за спеціальністю 10.02.01 – українська мова.

З 2011-го по 2023-й роки була заступником декана з навчальної роботи.

Забезпечує викладання дисциплін "Українська мова за професійним спрямуванням" на геолого-географічному й економіко-правовому факультетах та факультеті РГФ.

 

 Kishchenko

Заступник декана з навчальної роботи
Кіщенко Алла Миколаївна
кандидат філологічних наук

Закінчила магістратуру історико-філологічного факультету Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет» у 2010 році.

З 2010 року працює на кафедрі прикладної лінгвістики: спочатку лаборантом, з 2014 викладачем, з 2018 року після захисту кандидатської дисертації і донині доцентом тієї ж кафедри.

Захистила кандидатську дисертацію «Категорія адресантності в художньому тексті: мовні засоби вираження (на матеріалі української прози кінця ХХ – поч. ХХІ ст.)» за спеціальністю 10.02.01 – українська мова. 

Забезпечує викладання дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» на факультеті міжнародних відносин, політології та соціології, біологічному факультеті, а також дисципліни «Професійна мовна підготовка» факультету журналістики, реклами та видавничої справи. 

 

 Foto Senik 020321

 Заступник декана з виховної роботи
Сеник Ганна Володимирівна
старший викладач

Закінчила Одеський державний університет імені І.І. Мечникова за спеціальністю «українська мова та література» у 1991 році. Цього ж року почала працювати асистентом на кафедрі української мови, а з 2011 – старшим викладачем.

Проводить лекційні та практичні заняття з лексикології, морфології, синтаксису сучасної української мови, діалектології.

Наукові інтереси: ономастика, неофіційна антропонімія, діалектологія.

 Dzhidzhora

 

Заступник декана з наукової роботи
Джиджора Євген Володимирович
доктор філологічних наук, професор
Закінчив ОНУ імені І.І.Мечникова у 2001 р. за спеціальністю "російська мова та література" (диплом магістра).
У 2005 р. в Інституті літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України захистив кандидатську дисертацію на тему "Поетика агіографічних творів Єпіфанія Премудрого".
У 2018 р. в Інституті літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України захистив докторську дисертацію на тему "Гімнографія Київської Русі ХІ-ХІІІ ст.".
З 2004 р. працював на кафедрі журналістики.
З 2021 р. працює на посаді професора кафедри української літератури та компаративістики. Веде лекційні та практичні заняття з таких дисциплін: "Історія української літератури ХІ-ХVІІІ ст.", "Риторика", "Еристика", "Біблія як літературна пам'ятка", "Література в колі інших мистецтв", "Комунікативна логіка", "Вербальні технології пропаганди", "Проблеми та методи світового літературознавства" та ін.
Наукові інтереси: літературна медієвістика, риторика, пропаганда, компаративістика

.

 

 Novak

Голова науково-методичної комісії факультету
Новак Ольга Миколаївна
кандидат філологічних наук, доцент

Закінчила філологічний факультет Одеського державного університету імені І.І.Мечникова у 1995 році.

У 2003 р. в Інституті української мови імені О.А.Потебні НАН України захистила кандидатську дисертацію «Нестабільні консонанти у південнослов’янських мовах та їх діалектах» за  спеціальністю 10.02.03 – Слов’янські мови.

Забезпечує викладання дисциплін славістичного циклу: «Вступ до слов’янської філології», «Старослов’янська мова», «Сучасна слов’янська мова (сербська)», «Лінгвославістика».


Куратори академічних груп денної форми навчання (2024-2025 н.р.)

Абітурієнтові

 

До уваги абітурієнтів!

Зарахування до ОНУ імені І.І. Мечникова буде відбуватись за результатами НАЦІОНАЛЬНОГО МУЛЬТИПРЕДМЕТНОГО ТЕСТУ або ЗНО 2022-2024 рр.. Слідкуйте за повідомленнями Міністерства освіти і науки України щодо вступної кампанії.

За результатами рішень Міністерства освіти і науки щодо вступної кампанії на поточний рік, інформація буде актуалізуватись на інформаційних ресурсах університету, зокрема і на http://vstup.onu.edu.ua/fakultet/filologichnyi

*   *   *

БАКАЛАВР

Освітні програми:

035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА

Спеціалізація «Прикладна лінгвістика» – це поєднання мовленнєвих та комп’ютерних технологій, психології та іноземних мов. Студенти вивчають англійську, німецьку, болгарську або польську мови. 

  • бакалавр (4 роки за денною формою навчання; 5 років – заочна форма навчання)

 

МАГІСТР

Освітні програми:

035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА

  • магістр на базі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра або спеціаліста – 1,5 року (денна та заочна форми навчання). 

Усі студенти факультету, які мешкають за межами Одеси, за бажанням отримують місця в гуртожитках університету. Гуртожитки розташовані поблизу корпусу на Французькому бульварі.

 *   *   *

Приймальна комісія ОНУ імені І.І.Мечникова:

Одеса, Французький бульвар 24/26

Телефон: (0482) 68-12-84

http://vstup.onu.edu.ua/fakultet/filologichnyi

Головна

 
 Prapor ukraine

 

 

 

Поштова адреса: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26
3-й поверх, каб.89
Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Телефон деканату: (048) 746-56-97
 

Telega Telegram

https://t.me/philologyonu

Insta Instagram

https://www.instagram.com/philology.onu/

F Facebook

https://m.facebook.com/philology.onu?_rdr




 

Гiмн фiлологiчного факультету

 

Слова Василя Полтавчука

Музика Миколи Свидюка

 

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів

Щоранку висвічує сонце планету,

Народжену тут із любові до слів.

Приспів:

Філологічний факультет – адреса юності моєї,

Філологічний факультет – пора кохання і надій.

Філологічний факультет, святе твоє благословення.

Філологічний факультет, сумуй зі мною і радій.

Тут серця мойого прописка довічна,

Тут долі моєї життєвий поріг.

Сюди повертатимусь подумки й пішки

Із різних, найдальших у світі доріг.

Приспів

Тут гавань і простір, тут якір і парус,

Висока орбіта любові до слів.

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів.

Приспів.

gl01

ФІЛОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ВЧОРА І СЬОГОДНІ

Наш факультет — один із трьох факультетів, з яких розпочиналася історія Новоросійського (пізніше — Одеського) університету. Імператорський Новоросійський університет, який започатковано 1865 року, складався з юридичного, фізико-математичного та історико-філологічного факультетів. Першим деканом нашого факультету був видатний філолог-славіст В.І.Григорович (1815-1876), який заклав підґрунтя наукової україністики.

Grigorovich

В.І. Григорович

 

У дореволюційну добу на факультеті працювали такі відомі вчені, як Д.М. Овсянико-Куликовський, В.М.Істрін, П.М.Біціллі, Б.М.Ляпунов, О.І. Томсон, П.О.Потапов та інші. З їх іменами пов’язано чимало досягнень вітчизняного мовознавства й літературознавства.

Kollazh 01

 

У різні роки посаду декана історико-філологічного факультету обіймали професори В.К.Недлер, Ф.І.Успенський, О.М.Деревицький, О.О.Кочубинський, В.М.Мочульський.

Kollazh 02

 

Перша третина ХХ сторіччя в історії факультету, як і університету в цілому, позначена стрімкими змінами. Так, у червні 1919 року історико-філологічний і юридичний факультети було ліквідовано. Натомість було відкрито суспільно-гуманітарний факультет з сімома відділеннями. А ще через рік, у 1920 році, радянська влада ліквідувала в Україні всі університети, вважаючи їх найконсервативнішою формою вищої освіти. Було створено інститути народної освіти. Один із таких інститутів функціонував у Одесі на базі колишнього історико-філологічного факультету.

Невдовзі, 1930 року, і Одеський інститут народної освіти було ліквідовано й створено три інститути: Інститут соціального виховання, Інститут професійної освіти і Фізико-хіміко-математичний інститут. У двох перших існували літературно-лінгвістичні факультети, на яких здійснювали підготовку фахівців-філологів.

Університет в Одесі почали відновлювати у 1933 році. Філологічний факультету у відродженому університеті було відкрито у 1937 році. Першим деканом став відомий літературознавець — професор Р.М.Волков, який обіймав цю посаду до 1944 року.

VolkovWeb

Р. М. Волков

З початком війни філологічний факультет разом із іншими підрозділами Одеського державного університету було евакуйовано до Майкопу (центр Адигейської автономної області Краснодарського краю), звідти — до Сухумі і, потім – до Байрам-Алі — районного центру в Туркменістані. Під час війни на факультеті навчалося всього кілька десятків студентів. Інші, як і більшість викладачів, перебувала на фронті.

У 1944 році, після визволення Одеси, розпочалася реевакуація університету. Восени того ж року факультет відновив роботу під керівництвом професора М.В.Бєляєва.

Belyaev

М. В. Бєляєв

У повоєнний час науковий авторитет факультету створювався працею професорів Н.І.Букатевича, С.П.Бевзенка, А.В.Недзвідського, Г.А.В’язовського, І.М.Дузя, А.К.Смольської, Ю.О.Карпенка, А.О.Слюсаря, С.П.Ільйова, В.В.Фащенка, Є.М.Прісовського, багатьох інших викладачів.

Kollazh 03

 

Надалі факультет очолювали доценти А.А.Москаленко, К.Ю.Данилко, А.А.Жаборюк, професори І.М.Дузь, А.О.Слюсар, Н.М.Шляхова, Є.М.Черноіваненко. З лютого 2021 року до грудня 2022 року виконувачкою обов'язків декана факультету була професор Н.В.Кондратенко. З червня 2023 року факультет очолює доцент Л.І. Стрій.

Kollazh 04

 

Наразі славу одеської філологічної школи примножують професори Т.Ю.Ковалевська, М.Л.Дружинець, А.П.Романченко, Л.В. Рева-Левшакова, Н.В.Кондратенко, Н.В.Кутуза, Г.С. Яроцька, О.А.Войцева, О.В.Яковлєва, Т.М. Шевченко, Є.В. Джиджора, А.Т. Малиновський, В.Б.Мусій та викладацький склад факультету.

Чимало випускників факультету стали відомими вченими. Професор В.В.Фащенко – лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка. Ю.О.Карпенко – член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки. Академік В.Г.Скляренко очолює Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні, а професор П.Ю.Гриценко — Інститут української мови НАН України. Професор Г.Д.Клочек є ректором Кіровоградського державного педагогічного університету. Професор І.П.Бондаренко очолював кафедру східних мов Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Професор В.Є.Панченко був віце-президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія».

З-поміж наших випускників чимало відомих письменників, як наприклад, екс-голова Національної Спілки письменників України, лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка Володимир Яворівський; його заступник — лауреат премії імені Степана Олійника Петро Осадчук; очільник Асоціації українських письменників, лауреат Шевченківської премії Тарас Федюк; лауреати премії імені Олеся Гончара Анатолій Колісниченко і Валентин Мороз та інші.

Але передусім наші випускники — це працівники освіти, чимало з них заслужені вчителі України.

Філологічний факультет в університеті є одним із лідерів у галузі наукової роботи. Щороку наші викладачі публікують понад 300 наукових праць. 

jurn

Випускники другого (магістерського) рівня вищої освіти можуть продовжити навчання, здобувши третій (доктор філософії) рівень вищої освіти за спеціалізацією 035 філологія. Факультет регулярно проводить міжнародні наукові конференції. Активно займаються науковою роботою і наші студенти.

sbornik

Ми підтримуємо партнерські зв’язки з низкою університетів Болгарії, Польщі, Німеччини, Румунії, Угорщини, Латвії. 

Чимало студентів факультету захоплюється поетичною і прозовою творчістю, відвідує засідання Літературної студії. З-поміж філологів не бракує спортсменів, активних учасників художньої самодіяльності.

 

Спеціалізації факультету

ПЕРШИЙ (БАКАЛАВРСЬКИЙ) РІВЕНЬ ВИЩОЇ ОСВІТИ

1) 035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

2) 035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА

 

ДРУГИЙ (МАГІСТЕРСЬКИЙ) РІВЕНЬ ВИЩОЇ ОСВІТИ

035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА

Історія факультету

 

_

Історія філологічного факультету

для перегляду натисніть

Дочірні категорії