Поштова адреса: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24-26
Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Телефон деканату: (048) 746-56-97
Факс: (048) 746-51-14
 

Гiмн фiлологiчного факультету

 

Слова Василя Полтавчука

Музика Миколи Свидюка

 

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів

Щоранку висвічує сонце планету,

Народжену тут із любові до слів.

Приспів:

Філологічний факультет – адреса юності моєї,

Філологічний факультет – пора кохання і надій.

Філологічний факультет, святе твоє благословення.

Філологічний факультет, сумуй зі мною і радій.

Тут серця мойого прописка довічна,

Тут долі моєї життєвий поріг.

Сюди повертатимусь подумки й пішки

Із різних, найдальших у світі доріг.

Приспів

Тут гавань і простір, тут якір і парус,

Висока орбіта любові до слів.

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів.

Приспів.

gl01

ФІЛОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ВЧОРА І СЬОГОДНІ

Наш факультет — один із трьох факультетів, з яких розпочиналася історія Новоросійського (пізніше — Одеського) університету. Імператорський Новоросійський університет, який започатковано 1865 року, складався з юридичного, фізико-математичного та історико-філологічного факультетів. Першим деканом нашого факультету був видатний філолог-славіст В.І.Григорович (1815-1876), який заклав тут підґрунтя наукової україністики.

grigirovi4_rus

У дореволюційну добу на факультеті працювали такі відомі вчені, як Д.М. Овсянико-Куликовський, В.М.Істрін, П.М.Біціллі, Б.М.Ляпунов, О.І. Томсон, П.О.Потапов і ряд інших. З їх іменами пов’язано чимало досягнень вітчизняного мовознавства та літературознавства.

2

У різні роки цієї доби посаду декана історико-філологічного факультету обіймали професори В.К.Недлер, Ф.І.Успенський, О.М.Деревицький, О.О.Кочубинський, В.М.Мочульський.

u4enie22

Перша третина ХХ сторіччя в історії факультету, як і університету в цілому, позначена стрімкими і навряд чи виправданими змінами. Так, у червні 1919 року історико-філологічний і юридичний факультети було ліквідовано. Натомість було відкрито суспільно-гуманітарний факультет з сімома відділеннями. А ще через рік, 1920 року, радянська влада ліквідувала в Україні всі університети, вважаючи їх найконсервативнішою формою вищої освіти. На їх основі було створено інститути народної освіти. Один із таких інститутів функціонував також в Одесі. Йому передали кабінети і навчально-допоміжні установи колишнього історико-філологічного факультету.

Невдовзі, 1930 року, і Одеський інститут народної освіти було ліквідовано, а замість нього створено три інститути: Інститут соціального виховання, Інститут професійної освіти і Фізико-хіміко-математичний інститут. У двох перших існували літературно-лінгвістичні факультети, на яких здійснювали підготовку фахівців-філологів.

Нарешті, 1933 року в Одесі почали відновлювати університет. Чотири роки згодом у відродженому університеті було відкрито філологічний факультет. Першим його деканом став відомий літературознавець — професор Р.М.Волков, який обіймав цю посаду до 1944 року.

VolkovWeb

Р. М. Волков

З початком війни філологічний факультет разом із іншими підрозділами Одеського державного університету було евакуйовано до Майкопу (центр Адигейської автономної області Краснодарського краю), звідти — до Сухумі і, нарешті, до Байрам-Алі — районного центру в Туркменістані, де і продовжувалася підготовка фахівців. Під час війни на факультеті навчалося всього кілька десятків студентів. Решта, як і переважна частина їх викладачів, перебувала на фронті.

1944 року, відразу після визволення Одеси, розпочалася реевакуація університету до рідного міста. Вже восени того ж року факультет відновив свою роботу під керівництвом професора М.В.Бєляєва.

Belyaev

М. В. Бєляєв

Надалі факультет очолювали доценти А.А.Москаленко, К.Ю.Данилко, А.А.Жаборюк, професори І.М.Дузь, А.О.Слюсар, Н.М.Шляхова. З 2003 року деканом факультету є професор Є.М.Черноіваненко.

lastWeb2

У повоєнний час науковий авторитет факультету створювався працею професорів Н.І.Букатевича, С.П.Бевзенка, А.В.Недзвідського, Г.А.В’язовського, І.М.Дузя, А.К.Смольської, Ю.О.Карпенка, А.О.Слюсаря, С.П.Ільйова, В.В.Фащенка, Є.М.Прісовського, багатьох інших викладачів.

chernov1web

На світлу згадку про них проводяться наукові конференції, видаються збірники спогадів, перевидаються їх праці.

pam2

Наразі славу одеської філологічної школи по змозі примножують професори Н.М.Шляхова, А.А.Жаборюк, О.В.Александров, Н.В.Бардіна, О.І.Бондар, Т.Ю.Ковалевська, В.О.Колесник, Н.П.Малютіна, В.Б.Мусій, Л.О.Петрова, Є.М.Черноіваненко, весь викладацький склад факультету.

Протягом майже шести десятиріч після започаткування у 1937 році факультет готував фахівців з української філології і російської. 1995 року факультетом було ліцензовано спеціальність «болгарська мова та література, а 1998 року — спеціальність «прикладна лінгвістика». Роком пізніше розпочато підготовку зі спеціальності «видавнича справа та редагування», а з 2000 року — зі спеціальності «журналістика».

Студенти-філологи водночас зі своєю спеціальністю мають можливість обрати для себе спеціалізацію з англійської, німецької чи польської мови, а також з українсько-російського перекладу.

Наразі на філологічному факультеті навчається близько 1200 студентів, на 9 кафедрах працює близько 100 викладачів, з-поміж яких 11 докторів і 70 кандидатів наук.

Наші студенти щороку стають призерами Всеукраїнських студентських олімпіад та конкурсів. Найкращі з них одержують іменні стипендії.

Чимало випускників факультету стали відомими вченими. Професор В.В.Фащенко став лауреатом Державної премії імені Т.Г.Шевченка. Ю.О.Карпенко був удостоєний звання члена-кореспондента НАН України і заслуженого діяча науки і техніки. Академік В.Г.Скляренко очолює Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні, а професор П.Ю.Гриценко — Інститут української мови НАН України. Професор Г.Д.Клочек є ректором Кіровоградського державного педагогічного університету. Професор І.П.Бондаренко керує кафедрою східних мов Київського національного університету ім. Т.Шевченка. Професор В.Є.Панченко донедавна був віце-президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія».

З-поміж наших випускників чимало відомих письменників, як наприклад, голова Національної Спілки письменників України, лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка Володимир Яворівський; його заступник — лауреат премії імені Степана Олійника Петро Осадчук; очільник Асоціації українських письменників, лауреат Шевченківської премії Тарас Федюк; лауреати премії імені Олеся Гончара Анатолій Колісниченко і Валентин Мороз і багато інших.

З-поміж наших випускників — відомі журналісти, як, наприклад, Віктор Лошак — багаторічний редактор газети «Московские новости», а нині головний редактор журналу «Огонёк»; Григорій Гусейнов — головний редактор популярного наразі часопису «Кур’єр Кривбасу».

Та передусім наші випускники — це працівники освіти. Чимало з них заслужені вчителі України, як, наприклад, працівниця школи №7 м. Іллічівська Надія Кливняк.

Філологічний факультет в університеті є одним із лідерів у галузі наукової роботи. Щороку наші викладачі публікують близько 300 наукових праць. Наразі в нас працюють над 11 кафедральними науковими темами. На факультеті видають 11 наукових збірників і часописів.

jurn

При факультеті працюють дві спеціалізовані вчені ради, що мають право проводити захисти докторських дисертацій з української мови і кандидатських - з української і російської літератур. При кожній із наших кафедр є аспірантура і докторантура. Факультет регулярно проводить солідні міжнародні наукові конференції. Активно займаються науковою роботою і наші студенти.

sbornik

Зростає кількість іноземних студентів: сьогодні їх на факультеті 40 чоловік із 9 країн. Ми підтримуємо партнерські зв’язки з низкою університетів Болгарії, Польщі, Німеччини, Румунії, Угорщини, Росії, Латвії. Наші студенти-болгаристи щороку виїжджають на практику до Болгарії. В останні роки до нас все частіше приїжджають на стажування фахівці із зарубіжних країн: Німеччини та Італії, США і Австралії, Швейцарії та Угорщини.

Чимало студентів факультету захоплюється поетичною і прозовою творчістю, відвідує засідання Літературної студії. З-поміж філологів і журналістів не бракує спортсменів, активних учасників художньої самодіяльності.

У кінці березня ми зазвичай проводимо факультетський День відкритих дверей.

Святковий День факультету традиційно проводимо на початку квітня.

Спеціальності та спеціалізації факультету

 

Спеціальність

Спеціалізації

Форма

навчання

Кваліфіка-

ційний

рівень

Українська мова

та література

англійська мова

німецька мова

польська мова

українсько-російський переклад

 

денна

заочна

бакалавр

спеціаліст

магістр

Російська мова

та література

німецька  мова

польська мова

українсько-російський переклад

 

денна

заочна

бакалавр

спеціаліст

магістр

Болгарська мова

та література

2-а спеціальність:

Українська мова

та література

 

денна

бакалавр

спеціалист

магістр

Прикладна лінгвістика

юридична лінгвістика

політична лінгвістика

денна

заочна

бакалавр

спеціаліст

 магістр