Prapor ukraine

 

 

 

Поштова адреса: 65058, Одеса, Французький бульвар, 24/26
3-й поверх, каб.89
Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Телефон деканату: (048) 746-56-97
 

Telega Telegram

https://t.me/philologyonu

Insta Instagram

https://www.instagram.com/philology.onu/

F Facebook

https://m.facebook.com/philology.onu?_rdr




 

Гiмн фiлологiчного факультету

 

Слова Василя Полтавчука

Музика Миколи Свидюка

 

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів

Щоранку висвічує сонце планету,

Народжену тут із любові до слів.

Приспів:

Філологічний факультет – адреса юності моєї,

Філологічний факультет – пора кохання і надій.

Філологічний факультет, святе твоє благословення.

Філологічний факультет, сумуй зі мною і радій.

Тут серця мойого прописка довічна,

Тут долі моєї життєвий поріг.

Сюди повертатимусь подумки й пішки

Із різних, найдальших у світі доріг.

Приспів

Тут гавань і простір, тут якір і парус,

Висока орбіта любові до слів.

На березі моря, на березі степу

В обіймах солоних і хлібних вітрів.

Приспів.

gl01

ФІЛОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ВЧОРА І СЬОГОДНІ

Наш факультет — один із трьох факультетів, з яких розпочиналася історія Новоросійського (пізніше — Одеського) університету. Імператорський Новоросійський університет, який започатковано 1865 року, складався з юридичного, фізико-математичного та історико-філологічного факультетів. Першим деканом нашого факультету був видатний філолог-славіст В.І.Григорович (1815-1876), який заклав підґрунтя наукової україністики.

Grigorovich

В.І. Григорович

 

У дореволюційну добу на факультеті працювали такі відомі вчені, як Д.М. Овсянико-Куликовський, В.М.Істрін, П.М.Біціллі, Б.М.Ляпунов, О.І. Томсон, П.О.Потапов та інші. З їх іменами пов’язано чимало досягнень вітчизняного мовознавства й літературознавства.

Kollazh 01

 

У різні роки посаду декана історико-філологічного факультету обіймали професори В.К.Недлер, Ф.І.Успенський, О.М.Деревицький, О.О.Кочубинський, В.М.Мочульський.

Kollazh 02

 

Перша третина ХХ сторіччя в історії факультету, як і університету в цілому, позначена стрімкими змінами. Так, у червні 1919 року історико-філологічний і юридичний факультети було ліквідовано. Натомість було відкрито суспільно-гуманітарний факультет з сімома відділеннями. А ще через рік, у 1920 році, радянська влада ліквідувала в Україні всі університети, вважаючи їх найконсервативнішою формою вищої освіти. Було створено інститути народної освіти. Один із таких інститутів функціонував у Одесі на базі колишнього історико-філологічного факультету.

Невдовзі, 1930 року, і Одеський інститут народної освіти було ліквідовано й створено три інститути: Інститут соціального виховання, Інститут професійної освіти і Фізико-хіміко-математичний інститут. У двох перших існували літературно-лінгвістичні факультети, на яких здійснювали підготовку фахівців-філологів.

Університет в Одесі почали відновлювати у 1933 році. Філологічний факультету у відродженому університеті було відкрито у 1937 році. Першим деканом став відомий літературознавець — професор Р.М.Волков, який обіймав цю посаду до 1944 року.

VolkovWeb

Р. М. Волков

З початком війни філологічний факультет разом із іншими підрозділами Одеського державного університету було евакуйовано до Майкопу (центр Адигейської автономної області Краснодарського краю), звідти — до Сухумі і, потім – до Байрам-Алі — районного центру в Туркменістані. Під час війни на факультеті навчалося всього кілька десятків студентів. Інші, як і більшість викладачів, перебувала на фронті.

У 1944 році, після визволення Одеси, розпочалася реевакуація університету. Восени того ж року факультет відновив роботу під керівництвом професора М.В.Бєляєва.

Belyaev

М. В. Бєляєв

У повоєнний час науковий авторитет факультету створювався працею професорів Н.І.Букатевича, С.П.Бевзенка, А.В.Недзвідського, Г.А.В’язовського, І.М.Дузя, А.К.Смольської, Ю.О.Карпенка, А.О.Слюсаря, С.П.Ільйова, В.В.Фащенка, Є.М.Прісовського, багатьох інших викладачів.

Kollazh 03

 

Надалі факультет очолювали доценти А.А.Москаленко, К.Ю.Данилко, А.А.Жаборюк, професори І.М.Дузь, А.О.Слюсар, Н.М.Шляхова, Є.М.Черноіваненко. З лютого 2021 року до грудня 2022 року виконувачкою обов'язків декана факультету була професор Н.В.Кондратенко. З червня 2023 року факультет очолює доцент Л.І. Стрій.

Kollazh 04

 

Наразі славу одеської філологічної школи примножують професори Т.Ю.Ковалевська, М.Л.Дружинець, А.П.Романченко, Л.В. Рева-Левшакова, Н.В.Кондратенко, Н.В.Кутуза, Г.С. Яроцька, О.А.Войцева, О.В.Яковлєва, Т.М. Шевченко, Є.В. Джиджора, А.Т. Малиновський, В.Б.Мусій та викладацький склад факультету.

Чимало випускників факультету стали відомими вченими. Професор В.В.Фащенко – лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка. Ю.О.Карпенко – член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки. Академік В.Г.Скляренко очолює Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні, а професор П.Ю.Гриценко — Інститут української мови НАН України. Професор Г.Д.Клочек є ректором Кіровоградського державного педагогічного університету. Професор І.П.Бондаренко очолював кафедру східних мов Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Професор В.Є.Панченко був віце-президентом Національного університету «Києво-Могилянська академія».

З-поміж наших випускників чимало відомих письменників, як наприклад, екс-голова Національної Спілки письменників України, лауреат Державної премії імені Т.Г.Шевченка Володимир Яворівський; його заступник — лауреат премії імені Степана Олійника Петро Осадчук; очільник Асоціації українських письменників, лауреат Шевченківської премії Тарас Федюк; лауреати премії імені Олеся Гончара Анатолій Колісниченко і Валентин Мороз та інші.

Але передусім наші випускники — це працівники освіти, чимало з них заслужені вчителі України.

Філологічний факультет в університеті є одним із лідерів у галузі наукової роботи. Щороку наші викладачі публікують понад 300 наукових праць. 

jurn

Випускники другого (магістерського) рівня вищої освіти можуть продовжити навчання, здобувши третій (доктор філософії) рівень вищої освіти за спеціалізацією 035 філологія. Факультет регулярно проводить міжнародні наукові конференції. Активно займаються науковою роботою і наші студенти.

sbornik

Ми підтримуємо партнерські зв’язки з низкою університетів Болгарії, Польщі, Німеччини, Румунії, Угорщини, Латвії. 

Чимало студентів факультету захоплюється поетичною і прозовою творчістю, відвідує засідання Літературної студії. З-поміж філологів не бракує спортсменів, активних учасників художньої самодіяльності.

 

Спеціалізації факультету

ПЕРШИЙ (БАКАЛАВРСЬКИЙ) РІВЕНЬ ВИЩОЇ ОСВІТИ

1) 035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

2) 035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА

 

ДРУГИЙ (МАГІСТЕРСЬКИЙ) РІВЕНЬ ВИЩОЇ ОСВІТИ

035.01 УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА

035.10 ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА