Більшість із нас студентські роки згадує як найкращі роки життя. Ти вже не дитина, яка цілковито залежить від дорослих, але ще й не дорослий, збагачений життєвим досвідом. У цьому віці життя – це вічність, а недосяжного просто немає. Це час кохати, знаходити друзів, відкривати для себе духовні скарби світу. Все найкраще поєднується в цьому часі, тому і згадуєш про нього потім з теплотою.

Для тисяч і тисяч людей ця прекрасна пора пов’язана з філологічним факультетом Одеського університету. Для декого з факультетом пов’язане все життя. І це не лише особиста історія – це ще й історія факультету.

Історико-філологічний факультет, поряд з юридичним та фізико-математичним, – був одним із трьох «китів», на яких тримався заснований 13 травня 1865 року Новоросійський (пізніше – Одеський) університет. Філологічний факультет було створено в 1937 році. Традиційно твердять, що місце розташування навчального закладу багато в чому визначає параметри освіти, створює настрій навчальному процесу, надає йому місцевого колориту. І саме корпус гуманітарних факультетів знаходиться в найчарівнішому місці причорноморського міста на Французькому бульварі: поруч Чорне море, найстаріший і відомий в Україні Ботанічний сад, заснований у 1867 році, і це створює атмосферу творчості та піднесення.

Тож зараз факультет по праву пишається своїми випускниками, які очолювали вищі навчальні та наукові заклади: Віталій Скляренко –  професор,  член-кореспондент,  академік НАН України, директор  Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України (1996–2017); Володимир Панченко – професор, віцепрезидент Національного університету «Києво-Могилянська академія» (2002–2007); Григорій Клочек – професор, ректор Центральноукраїнського державного педагогічного університету (2005–2010); Павло Гриценко – професор, директор Інституту української мови НАН України.

Серед випускників факультету удостоєні звання лауреатів Національної премії України імені Т.Г. Шевченка письменники – Володимир Базилевський, Григорій Гусейнов, Василь Фащенко, Тарас Федюк, Володимир Яворівський; заслужені вчителі України – Надія Кливняк, Надія Ткаченко, Світлана Мельник та ін.; відомі нині поети, критики, прозаїки, вчені.

Кореспонденти радіо і телебачення, редактори багатьох газет та журналів – це теж випускники філологічного факультету, які своєю долею обрали слово! Назвемо хоча б редактора популярного видання «Кур’єр Кривбасу» Григорія Гусейнова, засновника і редактора газети «Вечірня Одеса» Бориса Дерев’янка, журналіста газети «Одеські вісті» колишнього редактора Одеського радіо та телебачення Віктора Козюру.

Студенти, зазвичай, знають і добре пам’ятають лише той фрагмент життя факультету, який припадає на час їхнього навчання. Звичайно, час іде, змінюються традиції факультету, з’являються нові кафедри, нові спеціалізації. Але в пам’яті кожного назавжди залишаються спогади про деканів факультету, викладачів-наставників, порадників, Майстрів своєї справи, які все своє життя присвятили факультету, легенди про яких передавалися від покоління до покоління. Тому в цій рубриці хочемо згадати ті постаті, які залишили вагомий слід у вихованні багатьох поколінь філологів.

Полтавчук Василь Григорович